I přes ne příliš příznivé počasí si v neděli cestu na pardubické závodiště našlo na pětadvacet tisíc diváků. U televizních obrazovek samotnou 126. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou trávilo 2,3 milionů diváků, další diváci dostihy sledovali na internetových serverech. Vrchol české překážkové sezony přenášel i nejsledovanější dostihový kanál Racing UK.

Vítězem 126. Velké pardubické s Českou pojišťovnou je devítiletý valach jménem Charme Look. Ke čtvrtému triumfu v nejstarším a nejtěžším dostihu kontinentální Evropy donesl žokeje Jana Faltejska. Charme Look je svěřenec trenérky Martiny Růžičková, která se stala teprve druhou ženou – trenérkou v historii Velké pardubické, která dokázala připravit vítěze tohoto dostihu. Faltejsek se přidal k Václavu Chaloupkovi a Petru Gehmovi, kteří jako jediní dva měli doposud na svém kontě čtyři triumfy. Rekordmanem stále zůstává Josef Váňa st., který dokázal zvítězit osmkrát.

Fantastická 126. Velká pardubická s Českou pojišťovnou přinesla skvělou podívanou a mnoho příběhů, o kterých se bude psát ještě dlouho. Marek Stromský se vrátil do nejnáročnějšího dostihu starého kontinentu po loňské šokující diskvalifikaci, ale tentokrát se s Nikasem do cíle nepodíval. Rabbit Well s Josefem Váňou mladším dokonce ani neodstartoval. Hlavním tématem novinových článků však bude devítiletý valach Charme Look, který po dominantním vítězství v srpnové kvalifikaci opanoval i samotnou Velkou pardubickou.

Areál pardubického závodiště se připravuje na dvoudenní dostihový festival. Během víkendu odstartuje patnáctka dostihů, jejichž vrcholem samozřejmě bude 126. Velká pardubická s Českou pojišťovnou. Dostihová dráha je na velký svátek připravena, stejně jako celý areál závodiště. Sobotní mítink startuje v pravé poledne, nedělní dostihový svátek otevře o hodinu dříve slavnostní zahajovací ceremoniál.

Spousta nej se váže k nejsledovanějšímu tuzemskému dostihu, v letošním roce již k 126. Velké pardubické s Českou pojišťovnou. Můžeme říci, že se Velká stala v posledních letech společenským fenoménem. Přímo na pardubické závodiště míří tisíce diváků a další statisíce ji budou sledovat v přímém přenosu na ČT 1 nebo ČT sport. Následující řádky nabízejí některé historické rekordy z jedno a čtvrt století staré historie dostihu.